Nawigacja

Wsparcie Logopedyczne

Ćwiczenia wstępne przygotowujące do artykulacji głoski [r]

W związku z tym, iż ogromna liczba dzieci ma duże trudności z prawidłową realizacją głoski [r], poniżej zamieszczam bardzo pomocny zestaw ćwiczeń narządów mowy w formie zabawowej. Należy pamiętać, aby wykonywać je z dzieckiem codziennie, przez około 20 minut, najlepiej przez lustrem, wolno i dokładnie (pośpiech nie jest wskazany), na szeroko otwartej buzi.

1) "Guma do żucia". Wyobraź sobie, że twój język to guma do żucia, jest ona w twoim ulubionym smaku. Spróbuj żuć swój język, tak jak zwykle żujesz gume balonową.

2) Dzisiaj "Dzień mlaskania",a to oznacza że możesz mlaskać do woli,a mama i tak nie bedzie zła. Masz przed sobą swoje ulubione danie, pokaż jak je jesz, nie zapomnij o mlaskaniu. (Mozemy wczesniej przygotować kartke, na której dziecko narysuje swoje ulubione danie).

3) "Deser". Po obiedzie czas na deser, mam dla ciebie coś słodkiwego, ale otrzymasz to dopiero po zajęciach, chciałbym jednak sprawdzić czy potrafisz ssać cukierka czubkiem języka.

4)"Wyścigi konne". Zamieniamy sie w konie, jesteśmy na torze wyścigowym i bierzemy udział w zawodach, liczy się wytrzymałość,wygrywa ten, kto dłużej kląska językiem. (Nalezy kląskać całą powierzchnią języka przyklejajac język na górynm dziąśle tuż za zębami-najpierw wolno, potem coraz szybciej).

5."Odpoczynek". Wyścig był bardzo męczacy, akonie się bardzo zmęczyły, dlatego otwieramy teraz lekko buzię,język leży płasko i wykonujemy wdechy i wydechy ustami.

6."Karmimy konie".Po odpoczynku czas nakarmić konie, teraz twój język to widły, którymi zbiera się siano dla koni i wrzuca do pojemników. Wysuń szeroki język na dolne zęby, a nastepnie unieś na górną wargę, pamiętaj aby język był cały czas szeroki, w przeciwnym razie siano spadnie na ziemię.

7."Śnieżna chmura". Jesteś śnieżną chmurą, za chwilę na czubek twojego języka położę skrawki papieru, mają one kształt śnieżynek. Twoim zdaniem jest je zdmuchnąć.

8. "Drukarka". Twoja buzia to drukarka, a język to papier. Spróbuj wysunąć język z buzi, przeciskając go przez zblizone do siebie zęby.

9."Pieczatki". Teraz twój język bedzie stawiał pieczątki na kopertach. Twoje zeby to koperty. Koperty są ułożone na dwóch półkach: górnej i dolnej. Dotykaj językiem każdego zeba osobno- naprzemiennie- zarówno u góry jak i na dole.

 

Życzę powodzenia:)

Opracowała: Małgorzata Zięcina

 

Poniżej przesyłam Państwu dodatkowe linki z zadaniami do wykonywania w domu.

1) Karta z propozycją ćwiczeń buzi i języka, doskonale sprawdza się wklejona do zeszytu ćwiczeń, jako praca domowa

file:///C:/Users/Lenovo/Downloads/592.pdf 

2) Szablon zwierzątka do zabawy „Nakarm zwierzątko” plus szablon liści do nakarmienia zwierzątka. Szablon należy wyciąć, nie zapominając o środku buzi, a następnie przykleić np. do pudełka po butach. Liście należy wyciąć i dowolnie opisać na odwrocie. Zabawa polega na wrzucaniu do buzi zwierzaka wskazanych liści

file:///C:/Users/Lenovo/Downloads/5134.pdf

3) Pisanki - gimnastyka buzi i języka do pokolorowania

file:///C:/Users/Lenovo/Downloads/5159.pdf- wersja do wydrukowania

 

Kontakt

  • Przedszkole Publiczne nr 1
    ul. Strzelecka 6
    55-300 Środa Śląska
  • 713173332

W galerii