„Największy wpływ na dziecko macie Wy – Rodzice”.
Raun Kaufman
Drodzy Rodzice...
... proponuję ćwiczenia do systematycznej stymulacji naszych dzieci w trakcie wspólnej zabawy i pracy edukacyjnej:
Przykłady ćwiczeń usprawniających jeden z obszarów funkcjonowania dziecka także w ramach przygotowania do nauki szkolnej tj.: rozwój ruchowy.
1. Ćwiczenia usprawniające rozwój motoryczny dziecka (motoryka duża) np.:
2. Ćwiczenia usprawniające precyzję ruchów rąk i koordynację wzrokowo – ruchową dziecka np.:
Oprac. z wykorzystaniem różnych publikacji inernetowych i szkoleniowych. 14.04.2021 r.
Zabawy sensoryczne – inspiracje dla rodziców i nie tylko …
Wiedzą o tym zarówno terapeuci, jak również rodzice dziecka z niepełnosprawnością, że od terapii nie ma urlopu. Zabawy sensoryczne wplecione w codzienność, znakomicie przyczynią się do stymulacji rozwoju każdego dziecka. Oto kilka przykładów takich zabaw.
Zabawy w lesie, parku.
Piórko: Puszczamy przed dzieckiem piórko. Zadaniem dziecka jest je złapać. Piórko można utrzymywać w górze dmuchając na nie.
Zabawa ćwiczy koordynację oko – ręka, stymuluje wzrokowo, proprioceptywnie i przedsionkowo, uczy opanowywać i regulować oddech.
Rzuty szyszką do celu: Narysujmy na leśnej ścieżce koło, podzielmy szyszki po równo i zaproponujmy dziecku zabawę „Kto wrzuci najwięcej szyszek do środka koła – ja, czy ty?”.
Zabawa ćwiczy koordynację ruchową, stymuluje wzrok.
Taki sam: Podajemy dziecku liść i prosimy: „Znajdź taki sam”, „Znajdź większy liść od mojego”. Podobnie proponujemy dziecku podając mu patyk.
Ćwiczenie rozwija zmysł wzroku.
Pajęczyna: Zabieramy na spacer kłębek wełny lub sznurka. Mówimy do dziecka: „Zrobimy pajęczynę” i pokazujemy dziecku, w jaki sposób należy opleść nicią drzewa. Pajęczyna jest już gotowa, a dziecko „pająk” musi przejść przez labirynt nici. Po skończonej zabawie zwijamy sznurek w kłębek.
Zabawa znakomicie rozwija sprawność motoryczną, koordynację, stymuluje wzrok.
Zabawy kuchenne
Kuchnia to świetne miejsce na naukę i zabawę. To kopalnia pomysłów sensorycznych zabaw usprawniających dziecko. Idealny sposób na rozwijanie u dziecka sprawności manualnych, budowanie pewności siebie, bycie razem.
Jadalny naszyjnik: Podajemy dziecku długi sznureczek i płatki z dziurką w środku. Prosimy: „Nałóż płatki na sznureczek, aż powstaną jadalne korale”.
Smakołyki na patyku: Podajemy dziecku wykałaczkę i rodzynki mówiąc, że jeżeli nabije na nią rodzynki to wówczas może je zjeść. Nabijając rodzynki dziecko może je równocześnie przeliczać.
Dziecko w tej zabawie usprawnia małą motorykę, wzmacnia koncentrację, stymuluje wzrok.
Zabawy w: przesiewanie mąki, zbieranie i wrzucanie suchych ziaren fasoli do pudełek i buteleczek z różnej wielkości otworami, przelewanie wody, mieszanie jajek, ugniatanie ciasta, wycinanie foremkami ciasteczek …
Skupianie się na zajęciu wykonywanym rękoma sprawia, że dziecko korzysta ze wszystkich zmysłów.
Ruchowe zabawy naśladowcze.
Zabawy, w których dzieci mogą naśladować różne zwierzęta rozwijają ich wyobraźnię, mowę, dają poczucie radości.
Koń w cyrku: Kroczymy unosząc wysoko kolana, podobnie jak koń w cyrku. Chodzimy coraz szybciej i wreszcie biegniemy. Następnie zwalniamy i znowu przyśpieszamy, i znowu zwalniamy, aż w końcu stajemy.
Chód niedźwiedzia: Chodzimy na wszystkich mocno wyprostowanych kończynach. Równocześnie poruszamy prawą ręką i prawą nogą, a następnie lewą ręką i lewą nogą. Chód nasz jest kołyszący, podobnie jak chód niedźwiadka. Od czasu do czasu podczas ćwiczenia mruczymy. Zwracamy uwagę, aby kolana pozostawały przez cały czas spaceru wyprostowane, a stopy nie ulegały skręceniu do środka.
Żabie skoki: Spróbujmy skakać podobnie, jak żabka. Możemy równocześnie rechotać. Najpierw żaba kuca na ziemi podciągając zgięte kończyny, nagle odbija się i wyskakuje w powietrze, z tej pozycji w powietrzu opada znowu w kucki.
Podczas tego ćwiczenia wprawione są w ruch wszystkie mięśnie; szczególnie aktywne są mięśnie kończyn dolnych.
Piesek podkulający ogonek: Klęcząc siadamy na piętach i unosimy ręce podobnie, jak piesek swoje łapki podczas żebrania. Nagle pieska ktoś wystraszył i biedny piesek podkulił mocno ogonek. Naśladujemy jego ruchy: siadając na piętach nagle wciągamy mocno tyłeczek. Następnie podnosimy się na kolana i ponownie siadamy na piętach. Uwaga: Piesek jest cały czas przestraszony i utrzymuje podkulony ogonek.
To ćwiczenie wzmacnia mięśnie pośladków, brzucha i ud. Jest szczególnie wskazane dla dzieci z nadmiernie „wydrążonym” kręgosłupem.
Kotek wybrał się na połów myszy: Gdy kotek wybiera się na połów myszy, przywiera płasko do podłogi i bezszmerowo pełznie naprzód. Podnosi on przednią łapkę i wyciąga ją daleko do przodu, potem podciąga tylną łapkę. Wszystkie ruchy wykonuje bezszmerowo, ponieważ myszka ma doskonały słuch. Spróbujmy naśladować kotka. Jeżeli nie narobimy hałasu, złapiemy dużo myszek.
Jest to ćwiczenie prostujące kręgosłup.
Oprac. z wykorzystaniem: opr. Letnie zabawy sensoryczne Doroty Majcher
01.04.2021 r.
v
Koncentracja uwagi – Zabawy rozwijające
Zestaw zabaw rozwijających koncentrację uwagi na zajęcie rewalidacyjne.
1. Czego brakuje?
Na stole układamy różne przedmioty, np. nożyczki, kredkę, jabłko, zeszyt itd. (zaczynamy od 3-4). Nazywamy te przedmioty. Dziecko zamyka oczy, a my chowamy jeden przedmiot. Zadaniem dziecka jest powiedzenie, czego brakuje. Ilość przedmiotów można stopniowo zwiększać. Można też chować więcej, niż jedną rzecz (w zależności od możliwości dziecka).
2. Polowanie na głoskę
Nauczyciel/rodzic mówi ciąg głosek, a zadaniem dziecka jest klaśnięcie (tupnięcie, uderzenie w grzechotkę) wtedy, gdy usłyszy daną głoskę ustaloną wcześniej z dzieckiem, np. klaśnij w ręce, kiedy usłyszysz głoskę „e”.
3. Leniwe ósemki (ćwiczenie kinezjologii edukacyjnej)
Dziecko kreśli w powietrzu znak ósemki (znak nieskończoności). Zaczyna od środka, rysuje w lewą stronę do góry. Głowę stara się trzymać nieruchomo, śledzi rysowaną ósemkę wzrokiem. Ćwiczenie można wykonać każdą ręką osobno trzy razy.
4. Masażyki
„Rak”
Idzie, idzie rak,
czasem naprzód, czasem wspak.
Idzie rak nieborak,
jak uszczypnie będzie znak.
Dziecko zwrócone jest do nas twarzą, spacerujemy palcami po jego ręce odpowiednio zmieniając kierunek ruchu. Na koniec delikatnie naśladujemy szczypanie.
„Słoń na wycieczce”
Szedł sobie słoń na wycieczkę,
z tyłu na plecach miał teczkę,
nos długi – trąbę słoniową
i kiwał na boki głową.
Wolno szedł słonik, szurając
nogami jak wielkie kloce.
Tak ociężale jak … słonie
szedł sobie wolniutko po drodze.
Dziecko siedzi odwrócone plecami. Delikatnie naciskamy na plecy dłońmi naprzemiennie. Rysujemy palcem prostokąt, następnie trąbę. Ujmujemy głowę dziecka i ostrożnie kiwamy nią na boki. I ponownie naciskamy plecy dziecka dłońmi naprzemiennie, wolno przesuwamy je wzdłuż kręgosłupa do góry.
Literatura
Przytulanki czyli wierszyki na dziecięce masażyki w opracowaniu Marty Bogdanowicz
5. Pakowanie walizki.
Zadaniem dziecka jest wymyślanie rzeczy, które pakujemy do walizki na daną literę. Mówimy, że jedziemy na wakacje i pakujemy do walizki rzeczy zaczynające się na literę „K”. Nauczyciel/rodzic włącza się do zabawy i wymienia rzeczy na przemian z dzieckiem.
6. Rzuty do celu.
Dziecko zgniata papier z gazety na kształt kuli. Jego zadaniem jest wrzucenie kul np. do kosza na śmieci lub narysowanego kredą na podłodze koła. Zaczynamy od wrzucania z bliskiej odległości, następnie odległość zwiększamy.
7. List na plecach.
Dziecko siada tyłem do nauczyciela/rodzica. Nauczyciel/rodzic pisze na jego plecach pojedyncze litery, a dziecko odgaduje. Można też pisać krótkie wyrazy - jeżeli dziecko umie. Wskazana zamiana ról.
8. Przenieś śnieżynkę.
Rozsypujemy na ławce małe kawałki papieru ( np. kółka, śnieżynki) lub małe kuleczki zrobione ze srebrnej folii. Przygotowujemy jakieś naczynie, np. miseczkę, pudełeczko, plastikowy talerzyk i słomkę. Zadaniem dziecka jest przeniesienie rozsypanych kawałków papieru za pomocą słomki do pojemnika.
9. W lustrze.
Dziecko i dorosły stają naprzeciw siebie. Jeden z nich pokazuje jakiś ruch lub sekwencję ruchów, a druga osoba go naśladuje. Później następuje zmiana.
10. Zgadnij, co jest w worku.
Do worka wkładamy przedmioty codziennego użytku, np. widelec, długopis, gumkę do mazania, monetę. Zadaniem dziecka jest za pomocą dotyku odgadnąć dany przedmiot. Jeżeli dziecko ma problemy, wcześniej oglądamy i dotykamy każdy przedmiot.
Na podst. oprac. mgr Katarzyny Sobczyk
01.04.2021 r.